כיצד לבחור קרן השקעה ?


אז החלטת לנצל את ההון העצמי שנוזל לאיטו ולהשקיע בקרן אשר תעניק לך אנחת רווחה כלכלית וכמובן רווח הון נחמד לשנים על גבי שנים. אך בתור משקיע בתחילת דרכו אתה עלול למצוא את עצמך מבולבל ואף נבוך מול שפע האפשרויות המפתות אותך להשקיע. לפנייך מספר נקודות חשובות ושאלות שעלייך לשאול את עצמך רגע לפני לחיצת הידיים. מוזמן לגזור ולשמור.

אבל לפני כן, איך ניתן להגדיר מהי השקעה? ועוד אחת מוצלחת?

שאלה טריוויאלית לכאורה, אנחנו משקיעים כסף באפיק מסוים כדי להפיק ממנו מקור הכנסה פאסיבי, שלרוב אינו תלוי בצורך שלנו לעבוד עבורו. הכנסה מתחלקת לשני סוגים: הכנסה מניבה, כלומר הכנסה שוטפת כגון ריבית, דמי שכירות או דיבידנד. הכנסה הונית, כלומר הגדלת ערכה של ההשקעה (נפוץ במיוחד בנדל"ן שכן אפיק זה בעל ביקוש בלתי פוסק) אז לאחר שהבהרנו מהי בעצם השקעה, ישנם מספר פרמטרים חשובים שכל משקיע, חדש או ותיק, צריך לבדוק רגע לפני שחותמים בקרן והם:

מה צריך לבדוק..?

המודל העסקי של הקרן צריך להיות מובן וברור, הולך על תחושות בטן? ייתכן ותתחרט על כך בעתיד.

מי הם האנשים שמובילים את הקרן? תמיד כדאי "להכיר את האויב" רגע לפני שנותנים לו לייצר את רווח ההון עבורך. האם הוא אדם מוכר ויש עליו המלצות? בעל ניסיון בתחום?

מהי רמת הסיכון בקרן? וודא כי לא יצרת לעצמך "מתנות" שיפתיעו אותך בעתיד, אם אתה מרגיש לחוץ בחן אופציות נוספות, או התייעץ עם איש פיננסים שימצא עבורך את הקרנות המתאימות עבורך.

השווה את העמלות שגובה ממך הקרן מול הרווחים השנתיים שהקרן צפויה להניב, האם הם משתלמים?

מהו שיעור המס שתשלמו על הריבית או הרווחים שתשיג לכם הקרן?

האם הקרן בעלת נאמנות? מי מייצג את המשקיעים בה?

• האם לקרן בעלת מנגנוני פיקוח בלתי תלויים מחברות חיצוניות? בדגש על וועדות אשראי או השקעה.

וכמובן - לא לשכוח!

וכמובן, האם אתה מרגיש שבאמצעות הקרן והאנשים שמפעילים אותה תוכל גם אתה לנצל הזדמנות לשדרוג איכות החיים? אל תפחד לשאול את יועץ ההשקעות את השאלות הנכונות כדי לקבל תמונה כמה שיותר בהירה על ההחלטה העסקית שתלווה אותך לאורך זמן ובראש שקט.